Příjem DVB-T

 • Nejprve několik stručných vět co je systém DVB (Digital Video Bradcasting).

 • DVB-T (digitální pozemní vysílání), DVB-S (digitální satelitní vysílání), DVB-H (digitální vysílání pro přenosná zařízení), DVB-MHP (interaktivní aplikace v digitálních televizích) a DVB-C (digitální vysílání prostřednictvím kabelových sítí) je zcela odlišný přenos televizního signálu od provozovatele televizního vysílání až k divákovi, než dosud používané analogové vysílání. Jedná se o digitální přenos jednotlivých složek vysílání tj. obrazu, zvuku a dalších doplňujících služeb (teletext, VPS).

  V systémech DVB je televizní obraz a zvuk převeden do digitální formy (tedy do nepřetržitého datového toku „jedniček a nul“) a spolu s dalšími službami přenášen společným datovým kanálem v podobě tzv. digitálního multiplexu.
  Tento digitální multiplex může obsahovat několik digitálních televizních programů se všemi doplňkovými službami v tzv. digitální kvalitě.

  Pojem „digitální kvalita“ je diskutabilní. U digitálního vysílání může provozovatel zvolit jaký stupeň komprese pro obraz a zvuk svého programu zvolí. Čím nižší míra komprese, tím lepší kvalita obrazu a zvuku, ale program si tak žádá větší datový tok. Protože za každý vysílaný bit platí televizní stanice distribuční společnosti, je nastavení míry komprese vždy kompromisem mezi finančními náklady a výslednou kvalitou obrazu a zvuku daného programu.

 • V současné době je hodně otázek směřovaných právě na systém DVB-T. Jak lze přijímat DVB-T?

   a, individuální televizní anténou – příjem na tv přijímači

  přímo, v případě, že Váš televizor je vybaven DVB-T tunerem. Nevlastníte-li takový televizor je nutné si pořídit individuální digitální přijímač pro DVB-T, tzv. Set-top box. Tyto přijímače se vyrábí v několika základních verzích a v různých úrovních uživatelského komfortu a služeb. Přijímače bez výstupního modulátoru pro televizory se vstupy pro konektory CINCH nebo SCART, ale také bezeztrátový datový výstup s rozhraním HDMI.  Pro televizor, který má pouze vstup pro televizní anténu je nutný přijímač s modulátorem.

   b, společnou televizní anténou (STA) – příjem na tv přijímači

  v tomto případě je nutné se obrátit na majitele domu, aby zajistil u odborné firmy doplnění hlavní stanice o díly pro příjem DVB-T.

   1. přímo - pro majitele televizorů s DVB-T tunerem
   2. převodem z DVB-T signálu na analogový pro starší typy televizních přijímačů
   c, přes televizní kabelový rozvod (TKR) – příjem na tv přijímači

  máte-li zavedenou kabelovou televizi jste bez starostí. Nemáte-li přípojku požádejte o její zavedení. V obou případech je problém příjmu, zpracování a rozvod digitálního signálu záležitostí operátora kabelové televize. Vy budete pouze nerušeně sledovat Vaše oblíbené programy. 

 • Závěr

 • Příjem digitálního pozemního vysílání v kabelových sítích firmy COMTES CZ je zcela v její kompetenci a to vždy v nejmenší možné míře komplikací pro své zákazníky. O všech aktualitách Vás budeme včas informovat prostřednictvím našich webových stránek. V případě Vašeho zájmu, dotazů nebo pokud potřebujete pomoc, využijte kontakty na úvodní stránce www.comtes.cz.

  Obecně lze říci, že naprostá většina programů šířených v kabelových sítích je již redistribuována z DVB vysílání do analogového standardu PAL, který jsou schopné zpracovat všechny stávající tv přijímače. Naši zákazníci tak žádnou starost, s přechodem na DVB vysílání, nemají.