Příjem DVB-T
Nejprve několik stručných vět co je systém DVB (Digital Video Bradcasting).
V systémech DVB je televizní obraz a zvuk převeden do digitální formy (tedy do nepřetržitého datového toku „jedniček a nul“) a spolu s dalšími službami přenášen společným datovým kanálem v podobě tzv. digitálního multiplexu.
Tento digitální multiplex může obsahovat několik digitálních televizních programů se všemi doplňkovými službami v tzv. digitální kvalitě.
Pojem „digitální kvalita“ je diskutabilní. U digitálního vysílání může provozovatel zvolit jaký stupeň komprese pro obraz a zvuk svého programu zvolí. Čím nižší míra komprese, tím lepší kvalita obrazu a zvuku, ale program si tak žádá větší datový tok. Protože za každý vysílaný bit platí televizní stanice distribuční společnosti, je nastavení míry komprese vždy kompromisem mezi finančními náklady a výslednou kvalitou obrazu a zvuku daného programu.
V současné době je hodně otázek směřovaných právě na systém DVB-T. Jak lze přijímat DVB-T?
-
a, individuální televizní anténou – příjem na tv přijímači
přímo, v případě, že Váš televizor je vybaven DVB-T tunerem. Nevlastníte-li takový televizor je nutné si pořídit individuální digitální přijímač pro DVB-T, tzv. Set-top box. Tyto přijímače se vyrábí v několika základních verzích a v různých úrovních uživatelského komfortu a služeb. Přijímače bez výstupního modulátoru pro televizory se vstupy pro konektory CINCH nebo SCART, ale také bezeztrátový datový výstup s rozhraním HDMI. Pro televizor, který má pouze vstup pro televizní anténu je nutný přijímač s modulátorem.
-
b, společnou televizní anténou (STA) – příjem na tv přijímači
v tomto případě je nutné se obrátit na majitele domu, aby zajistil u odborné firmy doplnění hlavní stanice o díly pro příjem DVB-T.
- přímo - pro majitele televizorů s DVB-T tunerem
- převodem z DVB-T signálu na analogový pro starší typy televizních přijímačů
-
c, přes televizní kabelový rozvod (TKR) – příjem na tv přijímači
máte-li zavedenou kabelovou televizi jste bez starostí. Nemáte-li přípojku požádejte o její zavedení. V obou případech je problém příjmu, zpracování a rozvod digitálního signálu záležitostí operátora kabelové televize. Vy budete pouze nerušeně sledovat Vaše oblíbené programy.
Závěr
Obecně lze říci, že naprostá většina programů šířených v kabelových sítích je již redistribuována z DVB vysílání do analogového standardu PAL, který jsou schopné zpracovat všechny stávající tv přijímače. Naši zákazníci tak žádnou starost, s přechodem na DVB vysílání, nemají.